wybory

2020-04-26 16:47
Przedterminowe wybory burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego rozpoczęły się w niedzielę rano. Wcześniej dwukrotnie przekładano je z powodu epidemii koronawirusa i obostrzeń nałożonych prze rząd. Głosowanie odbywa się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.
 
Poprzedni burmistrz Andrzej Cieśla zajmował to stanowisko od 2006 r. Wcześniej był radnym miejskim i powiatowym. Z wykształcenia był historykiem, autorem m.in. monografii o Aleksandrowie Kujawskim. Zmarł w styczniu.
 
Pierwotnie wybory miały się odbyć 5 kwietnia. Jednak ze względu na   link epidemię termin był dwukrotnie przekładany - najpierw na 19 kwietnia, a później o kolejny tydzień.
 
Sanepid wydał zalecenia dotyczące przygotowania lokalu wyborczego, zasad i sposobu zabezpieczenia wyborców i członków komisji wyborczych przed zakażeniem koronawirusem, dezynfekcji rąk i powierzchni kontaktowych (blatów, stołów, klamek), zachowania odpowiedniej odległości między osobami w lokalu wyborczym i przed wejściem do niego.
 
Jedna czwarta wszystkich ofiar COVID-19 zmarła w USA
 
O 2494 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Łącznie w USA na Covid-19 zmarły 53,5 tys. osób. Liczba potwierdzonych zakażeń zbliża się do miliona, a w ostatnich 24 godzinach przybyło 40 tys. nowych przypadków.
 
Zgodnie z danymi Uniwersytetu na Stany Zjednoczone przypada ponad jedna czwarta światowych zgonów na Covid-19. W USA zmarło już ponad dwukrotnie więcej osób zakażonych SARS-CoV-2 niż we Włoszech.
 
Poprzedni dzienny bilans mówił o 1258 zgonach; był najniższy od prawie trzech tygodni.
 
Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z piątku na sobotę.